Allison Hull (Sam Houston HS)

Sam Houston junior Allison Hull placed third in the 100-yard butterfly on Saturday at the LHSAA Division II state swim meet held at the SPAR Aquatic Center in Sulphur on Saturday.

A year after falling short of a podium finish, Sam Houston junior Allison Hull took third in the 100-yard butterfly Saturday at the LHSAA Division II state swim meet held at the SPAR Aquatic Center.

She dropped nearly a second off her 2018 time and touched the wall in 1 minute, 4.19 seconds, to place third behind St. Thomas More’s Ella Balhoff (59.80 seconds) and Ben Franklin’s Julia Munger (1:02.29).

Hull placed fourth in the event last year with a time of 1:05.17.

“I knew some people were seniors last year, and I had a shot to move up,” Hull said. “I worked really hard at practice.

“I swam the 100 butterfly over and over and grew my confidence. I wasn’t expecting to be third or for it to come out this way, but it happened and I am really proud. I feel like all my hard work has paid off.”

Hull also improved in the 50 freestyle, going from 10th in 2018 to fourth this year with a time of 26.23 seconds. She finished .31 seconds out of third place.

Sam Houston sophomore Maddison Meche placed fourth in the 50 freestyle consolation final and 12th overall with a time of 29 seconds.

The Lady Broncos’ 200 medley relay team of Savanna Dupree, Brynn Portie, Hull and Lexi Davis placed third in the consolation final with a time of 2:15.08. 

Meche, ReAnne Gros, Sydney Welsh and Hull placed second in the 200 freestyle relay (1:59.13) consolation final. 

Sam Houston’s 400 freestyle relay team (Dupree, Meche, Portie, Gros) placed first (9th overall, 4:39.19) in the consolation heat.

Sam Houston sophomore Savannah Dupree was second (10th overall) in the 100 backstroke consolation heat at 1:11.68.

LHSAA Division II state swim meet

at SPAR

Boys

Team top-10

1, Holy Cross, 362; 2, Ruston, 249; 3, Lakeshore, 208; 4, Patrick F. Taylor, 193; 5, South Lafourche, 157; 6, Central Lafourche, 142; 7, St. Thomas More, 121; 8, Terrebonne, 109; 9, Caddo Magnet, 105; 10, Benton, 102.

Individual

200 free — 1, Carson Doll, HC, 1:45.26; 2, Thomas Smith, RUS, 1:48.73; 3, Jonah Munch, HC, 1:51.35.

200 IM — 1, Riley Brown, LEE, 1:55.32; 2, Galen Turner, RUS, 2:00.26; 3, Nathaniel Bonts, CAD, 2:09.16.

50 free — 1, Jacob Price, LHS, 21.61; 2, Kyle Maggio, LHS, 22.74; 3, Kendall Smith, SL, 22.91.

100 fly — 1, Maximilien Caffery, HC, 52.61; 2, Galen Turner, RUS, 54.14; 3, Shane Hartnett, BENT, 54.96.

100 free — 1, Jacob Price, LHS, 47.80; 2, Jonah Munch, HC, 49.94; 3, Jack Henderson, PFT, 50.13.

500 free — 1, Carson Doll, HC, 4:48.05; 2, Casey Miller, HC, 5:16.58; 3, Christian Craig, PFT, 5:18.83.

100 back — 1, Riley Brown, LEE, 52.31; 2, Maximilien Caffery, HC, 54.99; 3, Nathaniel Bonts, CAD, 58.13.

100 breast — 1, Thomas Smith, RUS, 1:01.00; 2, Hilton Smith, RUS, 1:02.94; 3, Matthew Alexander, STM, 1:04.08.

Relays

200 IM — 1, Ruston (Galen Turner, Thomas Smith, Christian Payne, Hilton Smith), 1:41.51; 2, Lakeshore, 1:44.50; 3, Holy Cross, 1:44.90.

200 free — 1, Patrick F. Taylor (Christian Craig, Caden Guidry, Todd Lillie, Jack Henderson), 1:33.97; 2, Lakeshore, 1:34.22; 3, Ruston, 1:37.36.

400 free — 1, Holy Cros (Carson Doll, Jonah Munch, Casey Miller, Maximilien Caffery), 3:18.13; 2, Ruston, 3:33.67; 3, South Lafourche, 3:38.49.

Girls

Team top-10

1, St. Scholastica, 455.5; 2, St. Thomas More, 284; 3, Academy of Sacred Heart, 191; 4, Caddo Magnet, 189; 5, Benjamin Franklin, 186; 6, South Lafourche, 147; 7, Patrick F. Taylor, 117; 8, Ruston, 105; 9, Lakeshore, 99.5; 10, Sam Houston, 91.

Individual

200 free — 1, Gabriella O’Neil, SSA, 1:53.42*; 2, Sophie Wiener, CMHS, 1:59.45; 2, Ella Balhoff, STM, 2:03.72.

200 IM — 1, Hannah Richard, STM, 2:19.78; 2, Julia Munger, BFHS, 2:20.96; 3, Claudia Oggs, SSA, 2:21.59.

50 free — 1, Evelyn Zhang, CAD, 24.24; 2, Frances Barousse, SSA, 25.67; 3, Claire Boudreaux, STM, 25.92.

100 fly — 1, Ella Balhoff, STM, 59.80; 2, Julia Munger, BFHS, 1:02.29; 3, Allison Hull, SHHS, 1:04.19.

100 free — 1, Sophie Wiener, CAD, 54.47; 2, Claire Boudreaux, STM, 57.78; 3, Olivia Tees, SSA, 57.84.

500 free — 1, Gabriella O’Neil, SSA, 5:11.61; 2, Addison Romero, STM, 5:34.61; 3, Sofia Eversgerd, SSA, 5:41.40.

100 back — 1, Evelyn Zhang, CAD, 58.27; 2, Olivia Tees, SSA, 1:03.01; 3, Ava Johnson, PFT, 1:04.64.

100 breast — 1, Claudia Oggs, SSA, 1:11.56; 2, Hannah Waddell, CAD, 1:16.06; 3, Karson Dumas, SH, 1:16.26.

Relays

200 IM — 1, Caddo Magnet (Evelyn Zhang, Hannah Waddell, Sophie Wiener, Zoe Walker), 1:56.14; 2, St. Scholastica, 1:57.26; 3, St. Thomas more, 2:00.48.

200 free — 1, St. Scholastica (Hope Robinson, Luci McCaleb, Frances Barousse, Gabriella O’Neil), 1:43.85; 2, Caddo Magnet, 1:46.50; 3, St. Thomas More, 1:47.56.

400 free — 1, St. Scholastica (Gabriella O’Neil, Olivia Tee, Hope Robinson, Frances Barousse), 3:48.45; 2, Academy of Sacred Heart, 4:10.55; 3, St. Thomas More, 4:17.95.

*Division record

#Composite record